داغ ترینها: ....

مروری بر رویدادهای نجومی سال ۱۳۹۹

مروری بر رویدادهای نجومی سال ۱۳۹۹

به گزارش کمیاب آنلاین سالی که گذشت شاهد رویدادهای جوی زیادی در حوزه نجومی کشور بودیم که همچون آنها خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی قابل مشاهده از آسمان ایران، همینطور چند بارش شهابی، رصد چشمگیرترین جسم در آسمان و مقارنه های مهم در تقویم سال ۱۳۹۹ بود.


در این گزارش به عرضه مهم ترین رویدادهای نجومی سال ۱۳۹۹ پرداخته ایم که به شرح زیر هستند.
مهترین بارش های شهابی
مهمترین بارش های شهابی سال جاری، بارش شهابی برساووشی و جوزایی بودند که در مرداد و آذر ماه ۱۳۹۹ رخ دادند. اما بارش های شلیاقی، عوّایی، برساووشی، ثوری، جباری، اسدی، جوزایی، ربعی هم جز بارش هایی بودند که در سال قبل رخ دادند.

مریخ پس از یک سال به مقابله رسید
بهترین زمان برای رصد سیاره های بیرونی زمانی است که در مقابله قرار داشته باشند چونکه در این وضعیت همزمان با غروب خورشید طلوع می کنند. همه سیارات خارجی سالی یک مرتبه در مقابله قرار می گیرند به غیر از مریخ که یک سال در بین به مقابله می رسد و در سال ۱۳۹۹ مریخ به مقابله رسید.
سیاره مشتری در ۲۴ تیرماه، پلوتو در ۲۵ تیر، زحل در ۳۰ تیر، نپتون در ۲۱ شهریور، مریخ در ۲۲ مهر و اورانوس در ۱۰ آبان ماه به مقابله رسیدند که قابل رؤیت بود.

رصد چشمگیرترین جسم سماوی در آسمان
در سال گذشته، سیاره زهره دو بار به حداکثر کشیدگی رسید. در اوایل بهار سال ۱۳۹۹ آسمان شامگاهی در سلطه زهره درخشان شد. در اواخر تابستان و اوایل پاییز هم زهره به آسمان سحرگاهی کوچ کرد و آنجا هیچ جرم آسمانی به درخشندگی زهره نبود. زمانی که زهره در حداکثر کشیدگی قرار دارد بهترین زمان برای جستن آن در آسمان روز است.
۱۶ و ۱۷ تیرماه ۱۳۹۹، سیاره زهره، به میان ستاره های خوشه پروین رفت. در سال ۱۳۹۰ هم زهره همین کار را کرده بود و در ۱۴۰۶ هم باردیگر همسایه ستاره های خوشه پروین خواهد شد.

۵ گرفت در سال ۱۳۹۹
سال گذشته پنج گرفت (خورشید و ماه) رخ داد که شامل دو خورشیدگرفتگی و سه ماه گرفتگی بود. از این گرفت ها، یک خورشیدگرفتگی و یک ماه گرفتگی از ایران قابل مشاهده بود.
ماه گرفتگی ۱۶ خرداد به صورت نیم سایه ای بود و از ایران قابل مشاهده بود. همینطور اول تیرماه ۱۳۹۹، خورشیدگرفتگی حلقوی رخ داد که از ایران به صورت جزئی مشاهده شد.

مقارنه بزرگ سیاره های مشتری و کیوان در روز اول دیماه ۹۹
اول دیماه ۱۳۹۹ سیاره های مشتری و زحل با جدایی ۶ ثانیه کمانی مقارنه داشتند که این مقارنه، سیاره با سیاره بود. این رویداد نجومی یعنی هم نشینی مشتری و کیوان بسیار خاص بود چونکه هر ۲۰ سال و یا به طور دقیق تر هر ۱۹.۶ سال هم نشینی سیارات برجیس و کیوان رخ می دهد، اما در هم نشینی به شدت نزدیک برجیس و کیوان (مقارنه بزرگ) شرایط به شکلی بود که این اجرام با چشم غیرمسلح از یکدیگر قابل تفکیک نبودند؛ کمترین فاصله این دو جرم در ساعت ۱۶: ۵۲ دقیقه عصر دوشنبه اول دیماه ۹۹ به وجود آمد.

مقارنه های نزدیک در سال ۱۳۹۹
همچنین مقارنه سیاره با ستاره نورانی در تاریخ ۱۴ مهر ۱۳۹۹ رخ داد که در جریان آن سیاره زهره و ستاره «قلب الاسد» با جدایی ۵ ثانیه کمانی هم نشین هم شدندن. در سال ۱۳۹۹ تعداد اختفای سیاره در پس ماه هم رخ داد که هیچکدام از ایران قابل مشاهده نبودند.منبع:

1400/01/05
00:44:37
5.0 / 5
1060
تگهای خبر: اجرا , تقویم , مشتری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان كمیاب آنلاین